Жителька Каменя-Каширського не має українського паспорта і не отримує пенсію

16:47, 23 вер. 2019
 
Жителька Каменя-Каширського не має українського паспорта і не отримує пенсію

9-ть місяців не отримує пенсії 77-річна жителька Каменя-Каширського. Літня жінка не має українського паспорта – розповів Суспільному начальник Камінь-Каширського відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду Валерій Должко. З його слів, пенсіонерка отримати документи відмовляється через релігійні переконання.

Сміття біля хати. Залишки їжі, старий одяг та непотріб валяються на подвір’ї. Тут, зі слів начальника Камінь-Каширського відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду Валерія Должко, мешкає жінка без українського паспорта.

Валерій Должко, начальник Камінь-Каширського відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду: «Бутиль Марія Ульянівна- єдина пенсіонерка в районі, яка категорично відмовляється від зміни паспорта, тому що вона ще користується паспортом неіснуючої держави

Як розповів Валерій Должко, жінка з січня не отримує пенсію. Виплати заморозили, бо пенсіонерка не може пред’явити український паспорт та пенсійне посвідчення. Зі слів начальника районного пенсійного фонду, її не раз вмовляли замінити документ радянського зразка. 

Валерій Должко, начальник Камінь-Каширського відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду: «Зверталися у РДА і в міграційну службу і була вона туда запрошена. Мотивація її не зрозуміла. Я не буду! Там будуть відповідні позначки, я не буду виготовляти. Я не знаю як її можна переконати.»

Як живе без пенсії 77-річна жінка журналісти Суспільного прийшли  запитати у неї. До вхідних дверей через сміття не підступитися. Як розповів сусід жінки, який назвався Ігорем, у хаті жінка не живе через гори непотребу. Ночує у хліві, що поруч.

Ігор, сусід: «Вона людина непередбачувана. Вона так, сіла на велосипед і поїхала. Вона може бути в тому самому хліві сидіти, але побачивши що хтось прийшов.»

Зі слів сусіда, пів року тому мешканці навколишніх будинків прибрали подвір’я жінки від сміття. За кілька тижнів воно з’явилося знову. Допомогу від сусідів пенсіонерка не приймає, каже чоловік.

Ігор, сусід: «То тяжка людина, вона править своє одне, вона ні з ким з сусідів не говорить, бо всі погані. Їй пропонували люди, що давайте ми вам приберемо. Вона навіть нікого не пускає. Навіть світло лічильники як перевіряли, то вона не пускає туди народ. Тому що туди дійти неможливо з тими ящиками, тим сміттям різним позакидала.» 

Не пускає на поріг пенсіонерка і соцпрацівників. Зі слів начальника Камінь-Каширського районного управління соцзахисту Максима Демидюка, 2012-го пенсіонерка звернулася до них із заявою про допомогу.

Максим Демидюк, начальник управління соціального захисту Камінь-Каширської райдержадміністрації: «Соціальні послуги тоді надаються, коли сама людина хоче цих послуг. Наразі у нас було декілька звернень від неї. Коли ми піднімали щоденник, людина, простими словами сказати, вона не допускає у своє житло.»

Продавчині з місцевого магазину відмовилися спілкуватися на камеру. Розповіли: інколи дають жінці харчі.  

Продавчині магазину: «Вона прийде, чаю поп’є, хліба поїсть. Хто ж їй, хтось шкодує. А хто їй винуватий, люди їй пропонували зробити грубку, провести світло в хату, вона не схотіла.»

Як розповіла Суспільному юристка Волинського центру надання безоплатної правової допомоги Оксана Щесюк, за відмову змінити документи жінці загрожує не лише втрата пенсійних виплат. Відсутність Українського паспорта тягне за собою штраф у сумі від 17-ти до 51-ї гривні. Зі слів начальника районного пенсійного фонду Валерія Должко, якщо жінка замінить документи радянського зразка на українські, виплату пенсії відновлять, заборгованість повернуть. Нині, каже: очікують рішення пенсіонерки.