У Нововолинську реконструюють водопровід

14:50, 15 тра. 2019
 
У Нововолинську реконструюють водопровід

Іржава вода з кранів тече в оселях багатьох нововолинців, розповідає місцева мешканка Тетяна Купрієнко. У місті розпочали капітальну реконструкцію водопроводу. На це Світовий банк виділив місцевому водоканалу майже 6 млн доларів  кредиту на 20 років під державні гарантії.

Тетяна Купрієнко проживає в Нововолинську від народження. Розповідає: скільки себе пам’ятає, в місті були проблеми з водою. Нині жінка має двох маленьких дітей. Іржава, непридатна для споживання вода її сім’ї, каже, додає проблем.

Тетяна Купрієнко, мешканка м. Нововлинськ: «Зараз ще більше менш нормальна вода тече. Так як фільтри вже стоять. Перед святами неможливо було взагалі включити воду. Готувати їсти неможливо. Навіть дітей покупати неможна було в такій воді. Все привозили з криниці. Зараз також через фільтр тільки бо так по-іншому ні. Якщо відстоювати в банці, то зранку встаєш і отак там осаду. Навіть в чистий четвер відкриваєш воду, а там кока-кола тече.»


Жовто-коричнева вода з іржавим осадом періодично тече з кранів нововолинців. Пити, готувати їсти на ній і прати неможливо, говорить місцева жителька Юлія.

Юлія, мешканка м. Нововлинськ: Дуже жахлива, іржава. Біле перемо, дуже переживаємо, не знаємо. Місяць може більше жовта вода тече з ранку до вечора. Колись була добра,  а зараз іржава. І подають заяву а толку. Забиваються труби в ванні. Забивається в пральній машини, в туалеті. Скрізь іржа.»


Будинок, в якому проживає Людмила Ковальчук збудували 1961-го року. Відтоді, каже, внутрішньо-будинкові мережі не міняли. Її чоловік, Степан Ковальчук, розповідає: замінили трубу жильці власним коштом, але проблему з водою це не вирішило.

Степан Ковальчук, мешканець м. Нововлинськ: «Зараз майже кожен день. То піде більш-менш нормальна, а то йде така мутна, як то зі ставка. Другий раз- іржава, що то неможливо. Але ж в них прориває на трасі, а як тільки прорве на трасі, поки вони зроблять, півдоби вода йде іржава. На чай купую воду, на їсти купую воду. А ні, то їду туди до 10 шахти. І беремо зі свердловини, там джерело. В бутлях привозимо додому. І ще привозять нам в бутлях. Але зараз вже подорожчало. Стало 64 грн - 19 літрів. 64 грн!»


Нововолинський водопровід будували з 1963-го по 71-ий роки. Всередині стальні труби «обросли» корозією, їхній строк придатності давно вийшов, каже начальник міського водоканалу Володимир Озімчук.

Володимир Озімчук, начальник КП «Нововолинськводоканал»: «При радянських ДСТУ потрібно було давати хлор у воду. Все це призводило до виносу заліза і у водопроводі діаметром 400 мм було по 5-6 до 10 см осаду заліза. Все це призводило до сильно каламутної іржавої води в місті.»

Вирішувати проблему з водопостачанням у Нововолинську почали 2014-го року. Тоді начальник міського водоканалу підписав угоду про позику щодо інвестиційного проекту зі Світовим банком майже на 6 млн доларів. У жовтні 2018-го проект був готовий, в квітні цього року реконструкцію розпочали. За планом необхідно замінити 24 км старого сталевого водогону на новий поліетиленовий. 6 км від південного водозабору замінили, лишилося 18.

Віктор Дудка, зварювальник  : «Прогрівається труба і стискається під тиском. Потім вистоює. Охолоне і все. Стик готовий. Вони були придумані в Німеччині . там такі труби лежать з 33 року. По цей час лежать. Їх ніхто не міняє. А нашим 50 років і всі діряві.»

Із заміною першої «нитки» південного водогону якість води в окремих районах міста поліпшилась, каже лаборантка водоканалу Наталія Порческу.

Наталія Порческу, лаборантка КП «Нововолинськводоканал»: «Я особисто брала забір води на аналіз. Я можу сказати, що хороші. Змінилися показники води дуже. Порівняно з тими, які були до нового року і після. Трошки там була вода не дуже хороша. 2 травня ми брали Чайковського, Кримського, Пчілки, які постачаються південний водозабором. Вода була хороша відповідала стандартам якості питної води відносно ДСТУ.»

Нині міняють другу і третю лінію водогону. Гарантія на такі труби 100 років. Начальник міського водоканалу каже: найближчим часом нововолинці матимуть чистішу воду.

Володимир Озімчук, начальник КП «Нововолинськводоканал»: «Зараз і буде текти ще місяці 3. Поки ми зовсім не заведемо 4 нитки до міста. Вони всі закільцовані. І в будинках треба міняти внутрішньо-будинкові мережі горизонтальні. І тоді буде чиста вода.»