Щороку на Волині діагностують близько 300 нових випадків раку молочної залози

19:28, 17 жов. 2019
 
Щороку на Волині діагностують близько  300 нових випадків раку молочної залози

Про це Суспільному розповів завідувач мамологічного відділення обласного центру онкології Володимир Федорчук. Також, рак значно «помолодшав», каже він. При цьому, за словами лікаря, в області два роки тому припинила діяти скринінгова програма. Напередодні Всеукраїнського дня боротьби з раком молочної залози волинські онкологи розповіли, як працюють.

Володимир Федорчук, завідувач мамологічного відділення: Кількість пацієнтів зросла в 1,5 рази. Якщо колись, коли я тільки прийшов на роботу сюди це було приблизно років 20 тому, в абсолютних цифрах це було 200-210 жінок, яких ми виявляли вперше, то на даний момент цих пацієнтів більше 300”.

Волинянка Ірина одна з тих, хто нині лікується в онкологічному центрі у Луцьку. В жінки діагностували рак грудей.

Ірина, пацієнтка: Зробили операцію, мастектомію, це коли видаляють груди. А зараз буду лікуватись далі. Буду проходити хімію. Спочатку це звичайно розпач, але потім цей весь страх проходить. Лікарі заспокоюють.  Знайшла просто лімфовузол збільшений. Від того лімфовузла знайшли вже потім пухлину в грудях. Пухлина була дуже низько тому я її не помічала.Чому цікаво, боліло зовсім не там, де знайшли проблему. Тому я хочу сказати, що кожна жінка повинна слухати свій організм. Якщо щось турбує обов’язково перевіряйте все”.

Мамологічне відділення обласного онкоцентру розраховане на 30 ліжок. Зі слів його завідувача Володимира Федорчука, майже завжди воно переповнене. Щорічно тут лікарі оперують в середньому 800 пацієнток з різними патологіями молочних залоз. Лікар каже: значна кількість виявлених ракових захворювань – на останніх стадіях.

Володимир Федорчук, завідувач мамологічного відділення: Чим раніше ми виявимо, тим більше шансів на одужання. Прямо пропорційно, чим пізніше, тим менше. Тобто, якщо ми будемо виявляти раки на ранніх стадіях, шанси, що наші жінки будуть жити зростуть в десятки разів, тому що перші стадії виліковуються в 94% жінок”.

Одним із найдієвіших методів виявлення раку молочної залози на ранніх стадіях, каже завідувач рентгенологічного відділення Анатолій Самусь, є щорічне обстеження на мамографі. В області таких апаратів 7: по одному - в Ковелі, Нововолинську і Маневичах, решта – у Луцьку.

Анатолій Самусь, завідувач рентгенологічного відділення: Наша задача направлена на те, щоб на перших стадіях виявляли раки молочної залози. Ті пухлинки, які не 2 і 4 см, а до 2, 4, 1 см. В таких випадках мамолог не щупає, ні УЗД не бачить, але ми на мамограмах зауважуємо і даний апарат нам дозволяє робити розмітку”.

Результативним у виявленні патологій молочної залози є виїзні профогляди спеціалістів на пересувному мамографі. З першого жовтня такий працює на одному з підприємств Луцька. Менше ніж за 2 тижні лікарі виявили7 патологій, один передраковий стан і діагностували один рак молочної залози.

Євген Приймак, рентген-лаборант: Впродовж дня в нас орієнтовно приходить 15-20 мамографій, що робимо. По мамографії тут є можливості  даного апарата по скринінгу в одній осі знімки робити. І в діагностичному це вже в двох проекція: косих і прямих".

За словами директора обласного онкоцентру Юрія Малімона, два роки тому завершилася реалізації державної програми «Онкологія». Нині лікарі розробили місцеву аналогічну програму для раннього виявлення раку, розраховану на наступні 3 роки”.

Юрій Малімон, директор обласного медичного центру онкології: Ми туди включали не лише скринінг раку молочної залози, а і раку шийки матки, оскільки це одна категорія людей повинна обстежуватись. То там затрати йдуть порядка 40-45 млн це на обласний бюджет і на місцеві бюджети ОТГ”.

Юрій Малімон каже: програму “Онкологія” винесуть на обговорення депутатів обласної ради.

Ірина, пацієнтка: Хвороба не дуже приємна, але боятись її не потрібно, тому що зараз все лікується. Так що я думаю все буде добре і в мене, і в дівчат, які лікуються в цьому відділенні”.