На Волині цього року не вродили чорниці

19:07, 8 лип. 2019
 
На Волині цього року не вродили чорниці

На Волині цього року не вродили чорниці, - про це Суспільному розповів керівник відділу управління лісового господарства Волині Борис Бабеляс. На Поліссі ягоди збирають родинами. Для людей це – нагода заробити гроші.

12-річна Дарина літні канікули, розповідає, проводить за роботою. Збирає чорниці в лісі - допомагає батькам.

Дарина Ясковець, збирає чорниці: “Майже не важка вона. Збираю ягоди, щоб заробити гроші – беремо всі разом. Щоб купити одяг якийсь. В школу зошити там.”

Мама Дарини, Олена Ясковець, каже: роботи в селі немає, сезон збору чорниць для родини – це час для заробітку.

Олена Ясковець, збирає чорниці: “Тяжко, але треба десь заробити. А ліс – ми виживаємо з цього. Повеземо на Луцьк, продамо, будемо мати гроші.”

Цього року чорниця не вродила, і приймають її заготівельники надто дешево, каже голова сім’ї Микола Ясковець.

Микола Ясковець,збирає чорниці: “40 грн за кілограм, а на кілограм треба назбирати 1,5 літра. – А минулого року як було? – Минулого року було по 50, 53 навіть. Якщо цілий день – відра 3 набираємо, чотири.”

Олена Ясковець, збирає чорниці: “Не дають нам ціни – того року було більше ягід і ціна була краща. Вже і ягоди кінчаються – скоро Петро, а ягід нема. Часом, в серпні ще збираємо, а нема.”

Ягоди не вродили через малу кількість опадів, каже керівник відділу управління лісового господарства Волині Борис Бабеляс. І додає: ліміти на збір чорниць заготівельники не вибирають.

Борис Бабеляс, керівник відділу управління лісового господарства Волині: “ Проведені розрахунки щорічної заготівлі грибів, ягід по аналізу останніх 7 років використовується на відсотків 8-10. Тобто, об’єми до заготівлі дуже великі, але дуже маленька частина їх використовується.”

На Центральному ринку Луцька, попри неврожай – десятки продавців чорниць. За склянку тут просять від 12-ти гривень. Чорницю на базарі перевіряють на рівень радіації у лабораторії. Результати дослідження ягід – є за півгодини.

Лілія Самойлюк, інженерка-хімікиня Волиньстандартметрології: “Ми не знайшли перевищення допустимих рівнів гігієнічних норм. Не може бути такого, що нуль – завжди є якийсь вміст, просто є менший вміст, може бути перевищення. – але їсти можна, все нормально? – Так.”

Чорниці місять вітаміни А, В, С, Е, залізо, кальцій та інші елементи, - каже лікар-гастроенетеролог Олена Максимчук.

Олена Максимчук, лікарка: “Містять в собі керотини, які покращують зір, особливо нічний. Той же вітамін Р, той же вітамін С – вони покращують структуру кровоносних судин і укріпляють. Ті ж дубинні речовини допомагають людині краще ходити в туалет.”

Цього тижня на консервних цехах Волині почнуть робити варення із чорниць.

Лариса Котеленець, керівничка консервного цеху: “Склад готової продукції – це цукор і натуральна свіжа ягода. Ми її доводимо до 60 градусів, вона не кип’ятиться, зберігає всі свої поживні цінності.”

Господині роблять запас чорниць – їх заморожують на зиму. Зі свіжих ягід – роблять вареники.

Софія Гузюк,мешканка с. Криничне: “ Цього сезону чорниця дуже смачна, ми кожен день збираємо її і майже кожного дня ліпимо вареники. Вони дуже смачні і корисні.”

Найліпше, каже Софія, смакують вареники з чорницями та сметаною.